Pazaudētais zaļums

Mar 01, 2016

Nav jau tik traki, dabā zaļums būs, kad Saule atgriezīsies Debesu augstumos un spīdēs silti un ilgi; viņa atnāk katru pavasari un vasarās kārtīgi karsē, tā, ka meitenes paliek vēl skaistākas. Tad zemē viss kārtīgi aug, cilvēki ir paēduši, zvēri un putni - arī.
Gleznotājiem Saule nepalīdzēs tomēr - zaļums ir zudis! Izturīgā tumši zaļā krāsa vairs nav nopērkama, es nopirku beidzamo tūbiņu, vairāk nebūšot, tā teica veikalā!
Patiesi izturīgas ir trīs zaļās krāsas, bet trešās vairs nav.
Pirmā ir Kobalta Zaļais. Ir tumšais un ir gaišais. Tagad abus apzīmē pēc krāsvielas ar PG19. (Ķīmiskā formula - CoO • ZnO)
Otra ir Hroma oksīds, uz tūbiņas tiek rakstīts otrā pusē PG17. (Ķīmiskais pieraksts būtu Cr2O3)
Trešā ir Smaragda Zaļais – PG18. To tagad ir grūti dabūt. (Cr2O3 • 2 H2O) Tumši zaļš patiešām.
Nu ko lai dara. Var gleznot blāvāk, var pat vienkrāsaini kā zīmējumu!. Var lietot mazāk izturīgos organiskos pigmentus, kas ir patiešām spilgti, bet saules ultravioletos staros pabalēs. Nebūtu pareizi tērēt laiku radot gaistošas gleznas.
Visu laiku varēja pirkt krievu krāsu no Pēterburgas, kas bija Ļeņingrada, tagad krievi to ražo no citiem, neizturīgiem pulveriem.  Kāda cita ievērojama krāsu ražotne to pārcēlusi no lētākajām krāsām uz tiešām vērtīgajām  - 36 dolāri.
Bet ir man vēl divas tūbiņas. Vienu trīs dienas Rīgu izskraidot dabūju ( 3 eiras) , otru no sociālisma laikiem aizķērušos atradu (55 kapeikas).
***
Liela daļa cilvēku varētu arī nezināt, ka patiesā krāsviela apzīmēta maziem burtiņiem tūbas otrā pusē. Šo apzīmējumu skaidrojums arī nav viegli pieejams, jārok tīmeklis kārtīgi. Lielās krāsu rūpnīcas spēlējas ar pircējiem kā patīk.
***
Ieteicamā lasāmviela:
http://artiscreation.com
http://www.webexhibits.org/pigments/
Ļeņingradas krāsu katalogs no 64 gada
***
2016. gada 29. februārī - Klāvs Veinbahs

Mans komentārs